Olaszrizling: az egyik legkedveltebb magyar szőlő, ami igazából nem is rizling
Az olaszrizlinget itthon sokszor csak rizlingként említjük. Gondolhatunk akár egy kellemes balatoni napon, fröccs rendelésre: "Rizling hosszúlépést kérek szépen" vagy egy borboltban keresgélés közben: "Egy tartalmasabb rizlinget szeretnék ajándékban adni". A becézés nem véletlen, nagy ismert és kedvelt fajta. Itthon az ötödik legnagyobb területen termesztett szőlőfajta, a furminttal és cserszegi fűszeressel hasonló méretű. A Balatonfüred-Csopaki a Badacsonyi és a Mátrai borvidékeken találhatjuk a legnagyobb telepítéseket.
Nagyon sokoldalú szőlő, a könnyedebb reduktív boroktól egyenesen a komplex, testes és hordóban érlelt tételekig szinte bármilyen bort lehet készíteni olaszrizlingből. Kifejezetten jól tudja bemutatni a termőterületet, a terroir-t. Illetve a borász is könnyen tud az elképzelésének megfelelő bort készíteni, a jól alkalmazkodó és változatos olaszrizlingből. Jó savszerkezettel szokott beérni, citrusos, almás, barackos jegyek nagyon gyakoriak, de mandulás és gyógynövényes aromák is sokszor felfedezhetőek a borokban.
Horvátországban a legnépszerűbb fehérbor az olaszrizling, Grasevina a helyi neve. Szlovéniában, Olaszországban, Romániában és Ausztriában is gyakran előfordul. Utóbbiban a Fertő-tó környékén kiváló desszertborokat is készítenek belőle. Az angol neve Welschriesling. A legvalószínűbb eredete is ehhez a névhez köthető, németül a welsch azt jelenti, hogy idegen, külföldi. Tehát valamelyik másik országból lett német nyelvterületre behozva a szőlő. Franciaország, Olaszország, illetve Horvátország vagy Magyarország a lehetséges eredet. Magyarország nem valószínű az olasz előtag miatt, feltételezhetően hozzán Olaszországon keresztül érkezett. A Wine Grapes lexikon Horvátországnak adta meg a büszke szülőföld címét.
Az olaszrizling nem összetévesztendő a német eredetű Rajnai Rizlinggel, ami németül és angolul is csak szimplán Riesling. A genetikai kutatások alapján még csak nem is rokon ez a 2 szőlő. A Rajnai Rizlinget az egyik legkiválóbb fehérszőlő fajtának tartják a szakértők. A csontszáraz bortól az édes aszú és jégborig tényleg mindent készítenek belőle a legmagasabb minőségben is. Szinte az egész világon termesztik, de természetesen Németországban a legfontosabb szőlő. Számos borvidék szinte kizárólag csak ezzel a fajtával foglalkozik (Mosel, Pfalz, Rheingau...). Almás, barackos, virágos jegyek gyakoriak, de a petrolosság az ami alapján a legkönnyebben felismerhető a fajta. Az eredete egyértelműen német, Rajna folyó környékén, valószínűleg Rheingau.
Érdemes lehet egyszerre megkóstolni egy Olaszrizlinget és egy Rajnai Rizlinget és összehasonlítani. Mindkettő szőlőből szenzációs prémium borok is készülnek, de vannak elérhető áron is nagyon jó tételek. Nézz körbe, nálunk is találsz remek palackokat.